top of page

Okuláré Projekt

Szeged, CZET

Június 2.

BESZÁMOLÓ


„Nem, nem, nem,
nem, nem, nem,
nem megyünk mi innen el…”

Szegeden, az évadzáró eseményen 19-en vettek részt (eddig a legtöbben). Most túlnyomó többségben egyetemisták. De Szegeden már van törzsközönség (vagy rajongótáborJ)!

A pontos eredmények (az elhangzás sorrendjében): Edvin — 3 szavazat; E kívül nincs e — 11 szavazat; Kadupul — 10 szavazat. 24 fő szavazott, színészekkel együtt. Ilyen szoros eredmény Szegeden még nem volt!

 

(A számok azért nem egyeznek a felvételen hallhatókkal, mert a helyszínen nem számoltam bele a szünetben leadott szavazatokat. Ezért elnézést kérek mindenkitől! Ugyanakkor ez a végeredményen nem változtat.)

Az alábbi szereposztásban hangzottak el a drámák:

Edvin:

Fiú: Szerdahelyi Mátyás
Férfi: Rédei Roland

E kívül nincs e:

Dr MC/rep MC: Rédei Roland
Gábor: Szerdahelyi Mátyás
Anya: Péterffy Andrea
Kutya: XXX

narrátor: Drubina Orsolya

Kadupul:

LEANDER: Rédei Roland
LEVENDULA, LILIAN, LEILA: Drubina Orsolya

Korcsmáros András darabja talán a „legklasszikusabb”, a legletisztultabb (így a legbefogadhatóbb), de talán épp ezért valahogy nem marad „titka”. Hiszen nem kell feltétlenül elmennünk ahhoz, hogy (be)lássuk kapcsolataink ilyen „minimumra” csökkenését apánkkal/anyánkkal. Halmi Gábor show-elemekkel dolgozik, sodró, dinamikus szövege egyszerre reflektál önmagára és a főhőst körülvevő világra (no és a színházra, magára). Vajon Gábor fejében vagyunk, az ő flash-sorozatával állunk szemben, vagy egy nem evilági lelkiismeret-szeánszon veszünk részt? Személyes megjegyzés: nagy öröm volt újra találkozni Gáborral, még ha szövegen keresztül is… (a 10 évvel ezelőtti pécsi élmények felgurgulázása okán). Végül Formanek szerzői színháza filmszerűségében a férfivá érés fejlődés-eposza, lírai egységekkel „fűszerezve”. Izgalmas idő- és térjáték-megoldásokkal, egyfajta benső emigráció ez: a férfi bizonyos életszakaszaiban miként látja a nőt/nőtípusokat (persze kérdés, mennyiben sikerült érzékeltetnünk a „nőfajokat”). Szellemi utazás, rengeteg színnel. Sok helyen tőmondatai talán egy idegen nyelvet rekonstruálnak. 

Összegezve a kilenc új magyar darabot: más és más! És minden szentimentalitás nélkül — csodás így! A műfaji kérdés továbbra is láthatóan izgatja a szerzőket: jellemzően kevert műfajok ezek (groteszk, abszurd, szatíra); legbátrabban Csaba alkalmazza azonban a műfaji (műnemi) elemek színkeverését.

Most is élő közvetítést adtunk az eseményről interneten: köszönet az Elephant Stúdiónak, Erlauer Balázsnak és munkatársainak. A júniusi felvétel egy hónapig elérhető ahttps://new.livestream.com/accounts/7795746/okulare-szeged
linken, csak regisztrálni kell hozzá. Itt a teljes beszélgetés is megtekinthető.

Sajnos ebben a hónapban technikai problémák adódtak az internet-kapcsolattal, nem mi tehetünk róla, noha ez nem mentegetőzés!

Gratulálunk mindenkinek, üdvözöljük Halmi Gábort (én Formit isJ) és ismét együtt örülünk Korcsmáros Andrással! Szeretném én is minden helyszínnek megköszönni az elmúlt három hónapot, a nyárra jó pihenést, kellemes feltöltődést kívánva búcsúzik Szeged!.

bottom of page