Május 5. Hódmezővásárhely Bessenyei Színkör
Beszámoló
A Bessenyei Ferenc Művelődési Központ Színköre nagy lelkesedéssel csatlakozott az Okuláré Projekthez. Amikor elmondtam a lehetőséget, egyértelmű volt, hogy ott a helyünk a játszók között. A skype kapcsolat létrehozása izgalmas volt, mivel Hódmezővásárhelyen egész nap szakadozott az internet kapcsolat. Szerencsére este hatra már helyreállt a rendszer.
A felolvasó estre 16 ember gyűlt össze. Talán a kis létszám az aznap kezdődő érettségiből is adódott, hiszen sok középiskolai magyar tanárt is hívtunk, kimondottan azzal a céllal, hogy a későbbiekben egész osztályokat be tudjunk kapcsolni a programba. Már van is ígéretünk a júniusi időpontra. Hihetetlenül fontosnak tartjuk a középiskolás fiatalok színházba csábítását. Ez a projekt biztosan alkalmas lesz erre.
A 19.07 perces bejelentkezés után elkezdődött az est. Nálunk a sorrend: Kókai János: A nagy Górky, Mozsik Imre: Hájasszőrös, Korcsmáros András: Tiszta lappal.
Az első darab az ember ellehetetlenülésével foglakozott. A nézők szerint érdekes volt látni, hogy a volt üzletkötő folyamatosan magának okozta a bajokat, de nem tanult az eseményekből. Talán föl sem fogta, miért rúgták ki a munkahelyéről, miért hagyta el a barátnője, és így tovább. Minden rossz megtörténik vele, amit az ember szeretne élete során elkerülni, mégis mindig talpra áll. Az újrakezdése mégsem hoz megnyugvást sem a nézőnek, sem a főszereplőnek, mivel a rokkantságából csinál cirkuszi mutatványt. S okozhat-e ez örömöt?
A Hájasszőrös témája jelentősen megdöbbentette a nézőket. A fiatalok erős kritikának tartották a netező szerelmesek történetét. A másikat felületesen megismerő két ember az egy év alatt sokat „beszélgetett”, mégsem beszélt egymással egymásról. Vélhetőleg elbeszéltek egymás mellett, mint azt tesszük sokszor a hétköznapokban. Úgy értékelték viszont, hogy színpadi megoldásai elég korlátozottak, és a végén a csattanó, bár érdekes, de nem elég hatásos. Érdekes gondolat, hogy amennyiben a szerelem virtuális, az újrakezdés is az? Nem érződött valós igény az igazi életben való találkozásra. Hiszen már egy másik beszélgetés indult, ami azonnal fontosabbnak tűnt, mint az előző mély lelkizés.
A Tiszta lappal története rendkívül sok vidám percet hozott a nézők számára. A poénok elérték a hatásukat mind a fiatalabb, mind az idősebb generációba tartozó nézőink körében. A jellemeket megformáló színészek lubickoltak az általuk megformált szerepekben. Felmerült a felügyelő felelőssége, hogy kire merte bízni a lányát. Persze ő sem volt különb, mint kiderült. Ötletesnek tartotta a közönség a csattanót, nem erre számítottak.
Megállapították, hogy nagyjából így élünk ma, hogy az igazán fontos dolgokat háttérbe szorítja egy-egy kevésbé fontos dolog, mint például a kávégép működése.
A szavazás a következőképp alakult:
1.Korcsmáros András: Tiszta lappal.
2.Kókai János: A nagy Górky
3.Mozsik Imre: Hájasszőrös
A május 5-i szereposztás:
A Nagy Górky
Górky (volt üzletkötő): Tóbiás Ferenc
Barbi (Górky barátnője): Huba Beatrix
Futtató: Béres Dezső
Férfi orvos: Hajagos Tóth Attila
Női orvos: Makainé Vitális Mónika
Ápolónő (hang): Benkő Brigitta
Pultos: Béres Dezső
Pali: Hajagos Tóth Attila
Tiszta lappal
Felügyelő: Sári Krisztina
Férfi: Hajagos Tóth Attila
Juditka: Ormosné Erdei Éva
Eszter: Huba Beatrix
Hájasszőrös
Matyi: Hajagos Tóth Attila
Mónika: Magyari Szilvia
Várjuk a folytatást júniusban. Köszönjük a szervezést!
Benkő Brigitta, a Bessenyei Színkör vezetője